Documentation2020-02-19T11:37:51+00:00

Kosi Web Nedir?

 • Kosi Web 100% Türkçe paneli sayesinde hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeden, sosyal medya hesaplarınızdan profil bilgilerini doldurur gibi web sitenizi oluşturmanızı sağlayan bir ESB Yazılım ve Bilişim Teknolojileri LTD. ŞTİ. ürünüdür.
 • Kosi Web, içerik ve sayfa ekleme işlemlerini hızla gerçekleştirebileceğiniz, kullanıcı dostu bir panele sahiptir.
 • Tamamen Türkiye’ de üretilmiştir.
 • Mobil uyumlu yönetici paneli ile kullanıcılarına diledikleri zaman bilgisayarlarından, cep telefonlarından ya da tabletlerinden web sayfalarını güncelleme imkanı sunar.
 • Ayrıca, güncellenen modülleri ile web sitelerine yeni alanlar ekleyebildikleri gibi, mevcut  alanları farklı modüller ile de değiştirebilirler.

Kosi Web ile Neler Yapabilirim?

 • Kosi Web ile herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız olmadan kendi sitenizi kurabilir ve güncelleyebilirsiniz.
 • Kosi Web ile mobil uyumlu bir web sitesine sahip olursunuz.
 • Kosi Web ile kullanımı kolay bir yönetim paneline sahip olur ve cep telefonunuzdan bile her türlü güncellemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Kosi Web ile SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu bir web sitesine sahip olursunuz. Web sitenizde belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ile sitenizin arama motorları sonuçlarında bulunmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kosi Web kullanıcısıysanız tasarım ve yönetim panel güncellemeleri ücretsizdir. Proje kapsamında birçok hazır tema mevcuttur.
 • Kosi Web ile ister çok sayfalı, ister tek sayfalı bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Kosi Web Nasıl Kullanılır?

Yönetici Paneline Erişim

Web Tasarım Giriş Ekranı

Web sitenizi kurmak ya da güncellemek için yönetici paneline erişmeniz gerekmektedir. İlk kurulumdan sonra size e-posta ile gönderilen kullanıcı bilgilerini girmelisiniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerini değiştirmek ya da yeni kullanıcı eklemek için lütfen kullanıcı işlemleri alanına bakınız.

Bkz. Kullanıcı İşlemleri

Kullanıcıların ulaştığı bağlantı adresinizin sonuna “/ESB_login” ya da “/admin” ifadesini ekleyerek, yukarıdaki ekran görüntüsündeki yönetici paneline giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

Örneğin, “www.orneksite.com” sizin kullanıcılarınızın ulaştığı web site adresiniz ise “www.orneksite.com/ESB_login” adresini yazarak ulaştığınız ekrandan, eğer daha önce hiç değişiklik yapmadıysanız size e-posta ile iletilen kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile işlem yapabilirsiniz.

Panele giriş yaptıktan sonraki ilk ekranda web site paketinizin , kalan gün sayısını görebilirsiniz. Bu alanın altında sitenin genel bilgilerini, onun hemen altında da mail ayarlarını görebilirsiniz.

Web Sitesi Tasarım

Panel Üst Alanı

Bu alan, panele giriş yaptıktan sonra, sağ üstte bulunan, iç tane butonun göründüğü alandır.

Ön İzleme

Bu alan sitenizin ön yüzünü, yani ziyaretçilerinizin göreceği kısma sizi yönlendirir. Yaptığınız değişiklikleri, bu butona tıklayarak, ön yüzde kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı Ayarları

Sadece yöneticilerin erişimine açık bu alan, sadece yönetici kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapanlara açıktır.

Kısıtlı kullanıcı bilgileri ile giriş yapanlarda bu alan görünmez.

Kullanıcı Tipleri

 • Yönetici

Yöneticilerin paneldeki tüm alanlara erişimleri açıktır.

 • Kısıtlı Kullanıcı

Kısıtlı kullanıcılar panele giriş yapıldığı anda görünen “Site Bilgileri” ve “Mail Ayarları Düzenle” alanları ile, panel üst menüsünde yer alan “Kullanıcı Ayarları” alanlarını göremezler.

“Kullanıcı Ayarları” butonuna tıklayarak, yeni kullanıcı oluşturabilir, eski kullanıcıları silebilir, tüm kullanıcıların şifresini değiştirebilirsiniz.

Bu butona tıkladığınız anda tüm kullanıcıların listesini görebileceğiniz bir ekran açılır.

Bu ekranda ilgili kullanıcıları silebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Düzenle

İlgili kullanıcının sağında bulunan “Düzenle” butonu yardımıyla düzenleme ekranını açabilirsiniz.

Burada giriş yaptığınız ekrandaki kullanıcı adı ve şifreleri değiştirebilir, yetkisini kısıtlayabilirsiniz.

Şifre açtığınız ekranda güvenlik amacıyla görünmemektedir.  Sadece değiştirebilirsiniz.

Sadece kullanıcı adını değiştirir, tekrar “Gönder” butonuna tıklarsanız şifreniz aynı kalmayacaktır.

Sil

Sisteminize hazır halde gelen ve sağında “Sil” yerine  ikonu bulunan kullanıcı dışındakileri silebilirsiniz. Böylece, bu bilgiler ile panele giriş yapamazsınız.

Site Bilgileri

Site Başlığı, site sloganı, alt alanda yer almasını istediğiniz adres bilgisi, telefon bilgisi, e-posta adresi gibi alanları buradan doldurabilirsiniz. Doldurmadığınız takdirde bu ögeleri kullanan alt alan veya menü (üst alan) seçimi yaparsanız, bu alan boş bir şekilde basılacaktır.

Bu alandan son olarak telefon bilgisinin görünmesini istediğiniz alanı seçebilirsiniz. “Menü” seçeneği sadece üst alanda, “Menü&Alt Alan” seçeneği hem üst hem de alt alanda, “Alt Alan” seçeneği ise sadece alt alanda telefon numaranın görünmesini sağlayabilirsiniz.  Herhangi bir alanda telefon numaranızın görünmesini istemiyorsanız “Hiç Biri” seçeneği ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gönder butonuna tıklayarak, bu ayarları kaydedebilirsiniz.

Mail Ayarlarını Düzenle

Mail Ayarları, Site Bilgileri alanının altında bulunur. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, iletişim formlarında doldurdukları bilgilerin, e-mail adresinize ulaşmasını sağlayan ayarlar bu alandadır. Eğer, bu ayarları boş bırakır ve iletişim formu eklerseniz sitenize, kullanıcılar bu ayarları doldurduklarında web sitenizde hata mesajı yer alacaktır. Bu nedenle, iletişim sayfalarınıza, form eklemeden önce bu alanı doldurunuz. Kullandığınız e-mail hesabınızın uzantısı ne ise, o alanın bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda, kendi mailinizin servis sağlayıcılarından destek alabilirsiniz.

Örneğin, e-mail adresiniz “info@orneksite.com” olsun. Sizin,  “orneksite” ın Gelen Sunucu Server, Gelen Sunucu Port ve E-mail bilgilerini, bu alana doldurmanız gerekmektedir. Eğer  e-mail hizmetinizi ESB Yazılım sağlıyor ise, bu ayarlar yapılmış şekilde kurulumunuz gerçekleşecektir.

Panel Menüsü

Sisteme giriş yaptıktan sonra bu menüyü görebilirsiniz. Solda bulunan gri menüdür ve birkaç işlem dışında, web sitenizle ilgili tüm değişikliklere bu menü yardımı ile ulaşacaksınız.

Sayfa Oluşturma veya Sayfa Düzenleme

Sayfalar

Web Sitesi Yeni Sayfa Ekleme

Web sitenizde yeni sayfa oluşturmak veya sayfa düzenlemek istiyorsanız, sol tarafta bulunan gri menü üzerinden “Sayfalar” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu alanı tıkladığınızda, “Tüm Sayfalar”, “Sayfa Ekle” ve “Özel Sayfa Ekle” alanları açılacaktır.

Tüm Sayfalar

Sayfalar > Tüm Sayfalar yolunu takip ederek bu alana ulaşabilirsiniz. Tüm sayfaların listelendiği bir alandır. Bu sayfa yardımıyla istediğiniz sayfanın, sağında bulunan düzenle ve sil butonlarıyla işlem yapabilirsiniz.

Düzenleme

Tüm sayfalardan düzenlemek istediğiniz sayfanın sağında bulunan, “Düzenle” butonuna tıkladığınızda açılan sayfadır. Sayfa tiplerine göre 4 şekilde açılabilir. Güncellemek istediğiniz alanı değiştirip, “Gönder” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bkz.: Sayfa Tipleri

Silme İşlemi

Tüm sayfalar alanından, silmek istediğiniz sayfanın isminin bulunduğu satırda, kırmızı “Sil” butonuna tıklarsanız, “Silmek istediğinizden emin misiniz?” yazısı ekranda açılacaktır. “Tamam”ı tıkladıktan sonra sayfanız silinecek ve tekrar geri getirilemeyecektir.

Sayfa Tipleri

Sayfa Tipi 1 : Normal Sayfa

Normal sayfa tipinde aşağıdaki site görselinde görebileceğiniz gibi, üst tarafta üst alan görseli, altında ayraç, ayracın üzerinde başlık bulunan, bunun altında “Sayfalar > Sayfa Ekle” yolu ile oluştururken girdiğiniz metin, bunun da altında ise galeriniz ve en altta ise tüm portföyler modülünün bulunduğu bir sayfa tipidir. İstemediğiniz ögeleri kaldırabiliyorsunuz.

Seçili Görsel Normal Sayfa

Sayfa Tipi 2 : Hakkımızda Sayfası

Hakkımızda sayfa tipini oluşturmak için “Sayfalar > Hakkımızda” yolunu izlemeniz gerekmektedir.  Bu sayfa tipinde en üstte üst alan görseli, altında ayraç görseli, ayraç görselinin üzerinde başlık, altında sol tarafta 1. alan başlığı ve altında metni, 2. alan başlığı ve metni, 3. alan başlığı ve metni bulunurken, sağ tarafta ise hakkımızda görseli bulunmaktadır. Bu alanları tanıtım yazısı, vizyon, misyon şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu üç alandan ve görsellerden istediklerinizi kaldırabilirsiniz.

Hakkımızda tipi sayfasını aşağıda görebilirsiniz.

Seçili Görsel Hakkımızda Sayfası

Sayfa Tipi 3 : Portföy Sayfası

Portföy sayfası oluşturmak için “Sayfalar > Portföy ” yolu izlenmelidir. Bu sayfa tipinde en üstte üst alan görseli, altında diğer sayfalarda olduğu gibi ayraç, üzerinde başlık, onun altında ise “Portföyler > Portföy Ekle” yolu ile daha önceden oluşturup, ilgili sayfa ile eşleştirdiğiniz portföyler bulunmaktadır. Portföyler, 2’li, 3’lü, 4’lü ya da 6’lı olabilir. Portföyler, Standart Mod, Kayan Resimli Mod veya Açılır-Kapanır Modda seçilebilir. Bkz. Özel Sayfa Ekle – Porföy

Aşağıda bu tiplerde oluşturulmuş Portföy sayfalarını görebilirsiniz.

Seçili Görsel Portföy Sayfası

Sayfa Tipi 4 : İletişim Sayfası

İletişim sayfası oluşturmak için “Sayfalar > İletişim” yolu izlenmelidir. Bu sayfa tipinde en üstte üst alan görseli, altında diğer sayfalarda olduğu gibi ayraç, üzerinde başlık, onun altında ise seçtiğiniz alana göre Sadece adres, sadece form, form ve adres olabilir ya da hiçbiri olmayabilir. En altta ise,  yine seçiminize bağlı olarak standart uzun, standart kısa, tam uzun ya da tam kısa harita olabilir ya da harita olmayabilir.

Bkz. Özel Sayfa Ekle – İletişim

Aşağıda bu tiplerde oluşturulmuş İletişim sayfalarını görebilirsiniz.

Sayfa Eklemek

Solda bulunan gri menü üzerinden, “Sayfalar > Sayfa Ekle” yolunu takip ederek normal sayfa tipinde sayfa oluşturabilirsiniz.

Sayfaya görsel eklemeler yapmak için Ortam butonuna tıklamanız gerekmektedir.

web sitesine görsel ekleme web tasarım

Açılan ekranda, görsellerin üzerine fare ile gelirseniz, sol tarafta gördüğünüz ikonlar, görsellerin üzerinde bulunacaktır.

ikonu üst alana görsel yükler, ikinci ikon ayraç alanına görsel yükler. üçüncü ikon ise daha önce bu alanlara seçilmiş olan görselleri, seçili alandan kaldırır.

Üst alan menü ile yazılar arasında kalan görsel alanıdır ve bu alana 1440 x 350 oranlarında görsel seçmenizi öneririz.

Ayraç alanı ise başlığın arkasında bulunan, üst alan görseli ile metinlerin arasında kalan görseldir.

Normal sayfa oluşturmak için Sayfa Başlık, Meta Başlığı, Meta Etiketi, Meta Açıklaması ve İnternet Adresi alanlarını doldurmak zorundasınız.

Sayfa Başlığı alanına başlık girmelisiniz.

İnternet adresi, kendi adresinize eklenecek olan ifadedir. Örneğin, “www.siteadresi.com” sitenizin adresi olsun. Sayfanın adresinin “www.siteadresi.com/normalsite” olmasını istiyorsanız, İnternet adresi yazılan alana “normalsite” yazmanız gerekmektedir.

Meta Başlığı alanı, arama motorlarının sonuç listeleme ekranlarında, sayfanızın da bulunması halinde, başlık olarak görünecek ifadedir. Bu alanı doldurmanız SEO için çok önemlidir. İsterseniz Sayfa Başlığı ile aynı şekilde doldurabilirsiniz.

Meta Açıklaması alanı ise yine arama motoru sonuçlarında çıkar. Bu alan da başlık alanının altında bulunan kısa açıklama alanıdır. SEO’ nuz için çok önemli olduğundan doldurmanız gerekmektedir.

Meta Etiketi alanı ise sayfanızın, arama motorlarında hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız, belirtmeniz gereken alandır. Aralarına virgül koyarak birden fazla kelime yazabilirsiniz. Ortalama, 6-8 adet kelime yazılması önerilmektedir.

Sayfa İkonu alanı, ikonlu menülerde kullanılan ya da kullanılacak ikondur.

Galeri Modülü yazılı alanda, sizin daha önce oluşturduğunuz galerilerin isimleri listelenmektedir. Sayfanıza eklemek istediğinizi, ismine göre seçebilirsiniz. Ayrıca, galeri modülünüz “Modülller > Galeri Modülü Ekle/Kaldır ”Bkz: Galeri Oluşturma

Ayraç Boşluğu, sizin sitenizde ayracın alt ve üst taraflarında boşluk bırakılmasını sağlar. Bunun için “Var” seçeneğini, üst alan görseli ile ayraç alanının bitişik olması için “Yok”  seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Genel Portföyler Modülü, daha önce oluşturduğunuz tüm portföylerin bulunduğu bir modüldür.

Bkz.: Genel Portföyler Modülü.

Bu modülün sayfanızda bulunmasını istiyorsanız “Var”, istemiyorsanız “Yok” seçeneğini işaretleyiniz.

Yazı rengi alanı, Sayfa Bilgisi alanında renk belirtilmediği durumlarda basılan, metne ait yazı rengidir. Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Başlık rengi alanı başlığınızın renk alanıdır.Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Sayfada başlığınızın görünmesini istiyorsanız“Başlık Sayfada Görünsün mü?” alanını “Görünsün” olarak, istemiyorsanız “Görünmesin” olarak seçmelisiniz.

Başlık alanı boyutunu çok büyük(h1), büyük(h2), orta(h3), önerilen(h4), küçük(h5), çok küçük(h6) seçenekleri arasından seçebilirsiniz.

Başlık fontu Seçiminizi Comfortaa, Arial, Arial Black, Comic Sans MS, Courier New, Helvetica, Impact, Tahoma, Times New Roman, Verdana, MyriadPro-Regular, Quantify-Bold seçenekleri arasından beğendiğinizi font olarak seçmelisiniz.

Başlık konumundan, başlığınızın görünmesini istediğiniz alanı seçmelisiniz.

Bu alanları doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklarsanız, sayfanız kaydedilecektir. Tekrar bu sayfaya erişmek için, sol tarafta bulunan menüden “ Sayfalar > Tüm Sayfalar” yolunu izlemeli ve listeden sayfayı seçmelisiniz.

Özel Sayfa Eklemek

Hakkımızda

Hakkımızda sayfası oluşturmak için “Sayfalar >Özel Sayfa Ekle > Hakkımızda” yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

Sayfaya görsel eklemeler yapmak için Ortam butonuna tıklamanız gerekmektedir.

web tasarım Hakkımızda sayfası görsel yükleme

Açılan ekranda, görsellerin üzerine fare ile gelirseniz, sol tarafta gördüğünüz ikonlar, görsellerin üzerinde bulunacaktır.

ikonu üst alana görsel atar, ikonu ayraç alanına, ikonu ise  solda yazılar kalmak üzere,  sayfanın sağ tarafına görsel atar. ikonu ise daha önce bu alanlara seçilmiş olan görselleri, seçili alandan kaldırır.

Üst alan menü ile yazılar arasında kalan görsel alanıdır ve bu alana 1440 x 350 oranlarında görsel seçmenizi öneririz.

Ayraç alanı ise başlığın arkasında bulunan, üst alan görseli ile metinlerin arasında kalan görseldir.

Hakkımızda alanı, solda yazılar kalmak üzere, sağa yerleştirilen görseldir. 550 x 750 ebatlarında görsel seçmenizi öneririz.

Hakkımızda tipinde sayfa oluşturmak için Sayfa Başlık, Meta Başlığı, Meta Etiketi, Meta Açıklaması ve İnternet Adresi alanlarını doldurmak zorundasınız.

Sayfa Başlığı alanına başlık girmelisiniz.

İnternet adresi, kendi adresinize eklenecek olan ifadedir. Örneğin, “www.siteadresi.com” sitenizin adresi olsun. Sayfanın adresinin “www.siteadresi.com/hakkimizdasayfa” olmasını istiyorsanız, İnternet adresi yazılan alana “hakkimizdasayfa” yazmanız gerekmektedir.

Meta Başlığı alanı, arama motorlarının sonuç listeleme ekranlarında, sayfanızın da bulunması halinde, başlık olarak görünecek ifadedir. Bu alanı doldurmanız SEO için çok önemlidir. İsterseniz Sayfa Başlığı ya da diğer başlıklar ile aynı şekilde doldurabilirsiniz.

Meta Açıklaması alanı ise yine arama motoru sonuçlarında çıkar. Bu alan da başlık alanının altında bulunan kısa açıklama alanıdır. SEO’ nuz için çok önemli olduğundan doldurmanız gerekmektedir.

Meta Etiketi alanı ise sayfanızın, arama motorlarında hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız, belirtmeniz gereken alandır. Aralarına virgül koyarak birden fazla kelime yazabilirsiniz. Ortalama, 6-8 adet kelime yazılması önerilmektedir.

İlk Alan Başlığı alanı sayfada bulunan 3 alt başlıktan biridir. Diğer alt başlıklar ise İkinci Alan Başlığı ile Üçüncü Alan Başlığıdır. Bu başlıklar kendi isimleri ile aynı olan İkinci Alan ve Üçüncü Alan metinlerinin üzerlerine gelecek olan başlıklardır.

Ayraç Başlık Rengi, ana başlığın rengidir.

Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Arka plan rengi, sayfanın arka planının rengidir.

Ayraç Boşluğu, sizin sitenizde ayracın alt ve üst taraflarında boşluk bırakılmasını sağlar. Bunun için “Var” seçeneğini, üst alan görseli ile ayraç alanının bitişik olması için “Yok”  seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Alt Başlık Rengi,  ilk alan, ikinci alan ve üçüncü alan alt başlıklarının rengidir.

Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Sayfada başlığınızın görünmesini istiyorsanız“Başlık Sayfada Görünsün mü?” alanını “Görünsün” olarak, istemiyorsanız “Görünmesin” olarak seçmelisiniz.

Başlık alanı boyutunu çok büyük(h1), büyük(h2), orta(h3), önerilen(h4), küçük(h5), çok küçük(h6) seçenekleri arasından seçebilirsiniz.

Başlık fontu Seçiminizi Comfortaa, Arial, Arial Black, Comic Sans MS, Courier New, Helvetica, Impact, Tahoma, Times New Roman, Verdana, MyriadPro-Regular, Quantify-Bold seçenekleri arasından beğendiğinizi font olarak seçmelisiniz.

Başlık konumundan, başlığınızın görünmesini istediğiniz alanı seçmelisiniz.

Sayfa İkonu alanı, ikonlu menülerde kullanılan ya da kullanılacak ikondur.

Bu alanları doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklarsanız, sayfanız kaydedilecektir. Tekrar bu sayfaya erişmek için, sol tarafta bulunan menüden “ Sayfalar > Tüm Sayfalar” yolunu izlemeli ve listeden sayfayı seçmelisiniz.

Portföy

Portföy sayfası oluşturmak için “Sayfalar >Özel Sayfa Ekle > Portföy ” yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

Sayfaya görsel eklemeler yapmak için Ortam butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Web sitesi tasarım ürün sayfası

Açılan ekranda, görsellerin üzerine fare ile gelirseniz, sol tarafta gördüğünüz ikonlar, görsellerin üzerinde bulunacaktır.

ikonu üst alana görsel atar, ikonu ayraç alanına,  sayfanın sağ tarafına görsel atar. ikonu ise daha önce bu alanlara seçilmiş olan görselleri, seçili alandan kaldırır.

Üst alan menü ile yazılar arasında kalan görsel alanıdır ve bu alana 1440 x 350 oranlarında görsel seçmenizi öneririz.

Ayraç alanı ise başlığın arkasında bulunan, üst alan görseli ile metinlerin arasında kalan görseldir.

Portföy tipinde sayfa oluşturmak için Portföy Başlığı, Meta Başlığı, Meta Etiketi, Meta Açıklaması ve İnternet Adresi alanlarını doldurmak zorundasınız.

Portföy Başlığı alanına başlık girmelisiniz.

İnternet adresi, kendi adresinize eklenecek olan ifadedir. Örneğin, “www.siteadresi.com” sitenizin adresi olsun. Sayfanın adresinin “www.siteadresi.com/portfoysayfa” olmasını istiyorsanız, İnternet adresi yazılan alana “portfoysayfa” yazmanız gerekmektedir.

Meta Başlığı alanı, arama motorlarının sonuç listeleme ekranlarında, sayfanızın da bulunması halinde, başlık olarak görünecek ifadedir. Bu alanı doldurmanız SEO için çok önemlidir. İsterseniz Sayfa Başlığı ya da diğer başlıklar ile aynı şekilde doldurabilirsiniz.

Meta Açıklaması alanı ise yine arama motoru sonuçlarında çıkar. Bu alan da başlık alanının altında bulunan kısa açıklama alanıdır. SEO’ nuz için çok önemli olduğundan doldurmanız gerekmektedir.

Meta Etiketi alanı ise sayfanızın, arama motorlarında hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız, belirtmeniz gereken alandır. Aralarına virgül koyarak birden fazla kelime yazabilirsiniz. Ortalama, 6-8 adet kelime yazılması önerilmektedir.

Portföy Blok Sayısı alanı, oluşturacağınız sayfaya ekleyeceğiniz portföylerin, yan yana, kaçar adet sıralandığının bilgisidir. Kaçlı istiyorsanız, seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

Portföy kısa metni alanını “Var” seçerseniz, portföy tipine göre, üzerinde ya da altında oluşturulan portföyün başlığı, bağlantıya tıklanmadan, yani küçük ekran açmadan da bulunur. “Yok” seçilirse, küçük ekran açılmadan önceki sayfada sadece görseller bulunur.

Portföy tipi “Standart Mod”, “Kayan Resimli Mod” ve “Açılır- Kapanır Mod” olmak üzere üç adettir. Sayfanısında nasıl görünmesini istiyorsanız seçiminizi ona göre yapmalısınız. Görünümlerini aşağıdan görebilirsiniz.

Seçili Görsel Portföy Sayfa Tipleri-Standart

Seçili Görsel Portföy Sayfa Tipleri-Açılır Kapanır

Seçili Görsel Portföy Sayfa Tipleri-Kayan Resimli

Sayfa İkonu alanı, ikonlu menülerde kullanılan ya da kullanılacak ikondur.

Yazı rengi alanı, eğer portföy kısa metni alanı “Var” seçili ise portföylerin üzerine gelindiğinde görünen metnin/başlığın rengidir.Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Başlık Rengi, ana başlığın rengidir.Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Arka plan rengi, sayfanın arka planının rengidir.Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Ayraç Boşluğu, sizin sitenizde ayracın alt ve üst taraflarında boşluk bırakılmasını sağlar. Bunun için “Var” seçeneğini, üst alan görseli ile ayraç alanının bitişik olması için “Yok”  seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Sayfada başlığınızın görünmesini istiyorsanız“Başlık Sayfada Görünsün mü?” alanını “Görünsün” olarak, istemiyorsanız “Görünmesin” olarak seçmelisiniz.

Başlık alanı boyutunu çok büyük(h1), büyük(h2), orta(h3), önerilen(h4), küçük(h5), çok küçük(h6) seçenekleri arasından seçebilirsiniz.

Başlık fontu Seçiminizi Comfortaa, Arial, Arial Black, Comic Sans MS, Courier New, Helvetica, Impact, Tahoma, Times New Roman, Verdana, MyriadPro-Regular, Quantify-Bold seçenekleri arasından beğendiğinizi font olarak seçmelisiniz.

Başlık konumundan, başlığınızın görünmesini istediğiniz alanı seçmelisiniz.

Bu alanları doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklarsanız, sayfanız kaydedilecektir. Tekrar bu sayfaya erişmek için, sol tarafta bulunan menüden “ Sayfalar > Tüm Sayfalar” yolunu izlemeli ve listeden sayfayı seçmelisiniz.

İletişim

İletişim sayfası oluşturmak için “Sayfalar >Özel Sayfa Ekle > İletişim” yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

Sayfaya görsel eklemeler yapmak için Ortam butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Web sitesi tasarım ürün sayfası

Açılan ekranda, görsellerin üzerine fare ile gelirseniz, sol tarafta gördüğünüz ikonlar, görsellerin üzerinde bulunacaktır.

ikonu üst alana görsel atar, ikonu ayraç alanına,  sayfanın sağ tarafına görsel atar. ikonu ise daha önce bu alanlara seçilmiş olan görselleri, seçili alandan kaldırır.

Üst alan menü ile yazılar arasında kalan görsel alanıdır ve bu alana 1440 x 350 oranlarında görsel seçmenizi öneririz.

Ayraç alanı ise başlığın arkasında bulunan, üst alan görseli ile metinlerin arasında kalan görseldir.

İletişim tipinde sayfa oluşturmak için Sayfa Başlığı, Meta Başlığı, Meta Etiketi, Meta Açıklaması, İnternet Adresi,  Enlem, Boylam ve Firma alanlarını doldurmak zorundasınız.

Sayfa Başlığı alanına başlık girmelisiniz.

İnternet adresi, kendi adresinize eklenecek olan ifadedir. Örneğin, “www.siteadresi.com” sitenizin adresi olsun. Sayfanın adresinin “www.siteadresi.com/iletisimsayfa” olmasını istiyorsanız, İnternet adresi yazılan alana “iletisimsayfa” yazmanız gerekmektedir.

Meta Başlığı alanı, arama motorlarının sonuç listeleme ekranlarında, sayfanızın da bulunması halinde, başlık olarak görünecek ifadedir. Bu alanı doldurmanız SEO için çok önemlidir. İsterseniz Sayfa Başlığı ya da diğer başlıklar ile aynı şekilde doldurabilirsiniz.

Meta Açıklaması alanı ise yine arama motoru sonuçlarında çıkar. Bu alan da başlık alanının altında bulunan kısa açıklama alanıdır. SEO’ nuz için çok önemli olduğundan doldurmanız gerekmektedir.

Meta Etiketi alanı ise sayfanızın, arama motorlarında hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız, belirtmeniz gereken alandır. Aralarına virgül koyarak birden fazla kelime yazabilirsiniz. Ortalama, 6-8 adet kelime yazılması önerilmektedir.

Enlem alanı sayfanızda bulunacak olan haritanın konumunun doğru belirtilmesi için önemlidir. https://www.google.com.tr/maps?source=tldsi&hl=tr bağlantı adresi yardımıyla ulaştığınız siteye adresi, firma ismini vs. yazarak değişen link yardımıyla ulaşabilirsiniz. Arama yapıldıktan sonra yönlendirilen sayfadan enlem ve boylam bilgisini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki görselde enlem bilgisi, 38.4496928’ dir.

Boylam alanı da enlem ile aynı şekilde öğrenilebilir. Yukarıdaki görselde enlem bilgisi, 27.1894363’ dir.

Firma alanı, web sitesinin tanıtımının yapıldığı firmanın isminin yazılması gereken alandır.

Harita seçimi alanı, sitenin en altında bulunan haritanın tipinin seçildiği alandır. Standart uzun, standart kısa, tam uzun, tam kısa ya da harita yok seçeneklerinden birini seçerek haritanızı konumlandırabilir ya da harita koymayabilirsiniz. Aşağıda, bu haritaların nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Seçili Görsel İletişim Harita Tipleri-Standart Uzun

Seçili Görsel İletişim Harita Tipleri-Standart Kısa

Seçili Görsel İletişim Harita Tam-Uzun

Seçili Görsel İletişim Harita Tam-Kısa

Form-Adres seçimi alanı, sitenin en altında bulunan haritanın tipinin seçildiği alandır. Form ve adres, sadece form, sadece adres ya da form-adres yok seçeneklerinden birini seçerek form adres alanını konumlandırabilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz. Aşağıda, bu alanın nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Seçili Görsel İletişim Form Adres Tipleri-Form ve Adres

Seçili Görsel İletişim Form Adres Tipleri-Sadece Form

Seçili Görsel İletişim Form Adres Tam-Sadece Adres

Seçili Görsel İletişim Form Adres Tam-Form-Adres Yok

Adres alanına sayfanıza eklemek istediğiniz, firma adresini eklemelisiniz.

Telefon, Telefon 2, Telefon 3 ve Fax bilgilerini de isteğe bağlı doldurabilirsiniz.  Bu alanlarda Lütfen sadece sayı kullanınız.

Email ve Email2  alanlarına varsa firmanızın e-posta adresini girmelisiniz. bilgi@ornekmail.com kalıbına uygun olmasına lütfen özen gösterin.

Sayfa İkonu alanı, ikonlu menülerde kullanılan ya da kullanılacak ikondur.

Yazı rengi alanı,başlık dışında sayfada bulunan tüm alanların rengidir.

Başlık Rengi, ana başlığın rengidir. Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Arka plan rengi, sayfanın arka planının rengidir. Sol tarafta bulunan, renkli kare alanını fareniz ile tıklar ve çıkan küçük ekranda gezinirseniz, istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Ayraç Boşluğu, sizin sitenizde ayracın alt ve üst taraflarında boşluk bırakılmasını sağlar. Bunun için “Var” seçeneğini, üst alan görseli ile ayraç alanının bitişik olması için “Yok”  seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Sayfada başlığınızın görünmesini istiyorsanız“Başlık Sayfada Görünsün mü?” alanını “Görünsün” olarak, istemiyorsanız “Görünmesin” olarak seçmelisiniz.

Başlık alanı boyutunu çok büyük(h1), büyük(h2), orta(h3), önerilen(h4), küçük(h5), çok küçük(h6) seçenekleri arasından seçebilirsiniz.

Başlık fontu Seçiminizi Comfortaa, Arial, Arial Black, Comic Sans MS, Courier New, Helvetica, Impact, Tahoma, Times New Roman, Verdana, MyriadPro-Regular, Quantify-Bold seçenekleri arasından beğendiğinizi font olarak seçmelisiniz.

Başlık konumundan, başlığınızın görünmesini istediğiniz alanı seçmelisiniz.

Bu alanları doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklarsanız, sayfanız kaydedilecektir. Tekrar bu sayfaya erişmek için, sol tarafta bulunan menüden “ Sayfalar > Tüm Sayfalar” yolunu izlemeli ve listeden sayfayı seçmelisiniz.

Menu Düzenleme

izmir web tasarım menu düzenleme

Menü Düzenle

Menü ile ilgili özellikle sıralama işlemleri için sol tarafta bulunan gri menüden “Menü Düzenle”yi tıklamalısınız.

Menü Sıralamasını Güncelleme

Menüye sayfa eklemek için daha önceden Sayfa Oluşturma işlemini yapmış olmanız gerekmektedir. Bu işlemin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız öncelikle bu alanı incelemenizi öneririz.

Sol tarafta bulunan gri menüden Menü Düzenle sekmesini tıklayarak menü düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Bu sayfada 3 adet kutu göreceksiniz. Menü Çubuğuna Ekle başlığının bulunduğu kutuda bir sayfa listesi bulunuyor. Listede bulunan her sayfanın önünde ise işaretleme yapabileceğiniz, kare bir alan göreceksiniz. Menüde görünmesini istediğiniz sayfaların önündeki kareleri işaretleyerek ve bu işlemi her sayfa için yaparak, sonrasında ise Gönder butonuna tıklayarak menünüze sayfaları, yan yana gelecek şekilde ekleyebilirsiniz.İlk alanı aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

İkinci kutunun bulunduğu ve başlığı Alt Menü Seç olan alan ise iki kısımdan oluşuyor. Her sayfanın etrafında daire bulunan ve üst tarafta olan alanda, sizin birinci kutudan seçim yaparak oluşturduğunuz ve menüde en üst sırada, yan yana görünmesini seçtiğiniz sayfalar bulunuyor.

Alt Sayfalar alanında ise sizin üst sayfa olarak, birinci kutuda işaretlemediğiniz sayfalar bulunuyor.

Aşağıdaki sayfalardan istediğinizi fareniz ile tutup, yukarıda bulunan üst sayfalardan istediğinizin altına bırakmanız halinde ise, üst tarafta bulunan sayfalara alt sayfa olarak eklemeniz sağlanıyor.

Böylece, menünüzün desteklediği tipte(Sol Tarafta Açılır Kapanır Menü dışında bulunan menü tipleri desteklemektedir) alt menü eklenebiliyorsa, işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

Üçüncü kutuda ise menünüzde bulunan üst sayfaların sıralamasını gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci kutuda bulunan sayfaları sıraladığınız şekilde sayfaları tutup, görünmesini istediğiniz sırada bırakırsanız, sıralamayı gerçekleştirmiş olursunuz. (Sloganlı Menü, Ortalı  Logo Menü tiplerinde bu durumda sıralama şu şekilde gerçekleşir. Sizin sıraladığınız sayfalarda öncelikle logonun sol tarafına bir tane, sağına bir tane, tekrar sola bir tane olmak üzere döngü ile sayfalar yerleştirilmektedir.)

Section4

ESB Özel Tasarım Web Siteleri

Özel Tasarım Web Siteleri

Section4

ESB Özel Tasarım Web Siteleri

Özel Tasarım Web Siteleri

Section4

ESB Özel Tasarım Web Siteleri

Özel Tasarım Web Siteleri